Image Alt

Ronipharm

 / Дихальна система  / Не кашляйте!

Не кашляйте!

Жураєва Наталія

головний лікар ветеринарної клініки RONI HEALTH

ЗооШкола / Здоров’я тварини

Не кашляйте!

Улюбленці теж кашляють, і майже завжди це привід для занепокоєння і візиту до ветеринарного лікаря. Тваринам не зробиш інгаляцію і не даси теплого молока з медом. Тому давайте розбиратися, в чому причина кашлю собак і як його лікувати.

Причини кашлю у собак умовно можна поділити на інфекційні та неінфекційні.

Кашель, викликаний інфекційними захворюваннями

До інфекційних відносять захворювання, викликані інфекціями дихальних шляхів вірусного, бактеріального та грибкового походження (трахеїти, бронхіти, пневмонії). Заражаються собаки повітряно-краплинним шляхом при тісному контакті з хворими тваринами, а також при скупченому утриманні. Зараженню сприяє переохолодження, стрес та послаблений імунітет.

Одним із прикладів небезпечного заразного захворювання є аденовіроз, або як його частіше називають – розплідниковий, або вольєрний кашель. Він може виникнути не тільки в розплідниках. Захворювання отримало таку назву у зв’язку із дуже швидким розповсюдженням інфекції серед контактуючих тварин, тому не виключено, що улюбленець може ним заразитися просто при іграх з хворою твариною на прогулянці.

Аденовіроз уражає не тільки дихальні шляхи, а й шлунково-кишковий тракт, тому проявляється сухим, болісним, непродуктивним кашлем, що часто призводить до блювання. Зазвичай кашель проходить через два тижні, але дуже важко спостерігати цей час за твариною, яка так страждає. Полегшити стан собаки можна препаратом від кашлю, які призначить ветеринарний лікар. Крім того, домашньому вихованцю показано рясне тепле питво та внутрішньом’язові ін’єкції препаратів, рекомендованих ветеринаром. Симптоматичне лікування полегшить кашель, а також сприятиме запобіганню повторній бактеріальній інфекції.

До інфекційних захворювань, що викликають кашель, також відносять і паразитарні захворювання, до яких належить інвазія ендопаразитами – нематодами. Найнебезпечнішими серед них є дирофілярії. Вони паразитують у легеневій артерії і можуть локалізуватися у підшкірній клітковині та в органах зору. Собаки інфікуються від укусу зараженого комара. Життєвий цикл цих паразитів пов’язаний із міграцією проковтнутих личинок зі шлунково-кишкового тракту в легеневу тканину.

В органах дихання гельмінти проводять приблизно 2 тижні, а потім відхаркуються, заковтуються знову разом з мокротинням, і виростають у дорослих особин вже в кишківнику. Може пройти кілька місяців до того, як в організмі собаки дозріють дорослі особини, які почнуть розмножуватися. Тому власники можуть не одразу помітити захворювання.

Кашель, викликаний незаразними причинами

До незаразних причин, провокуючих кашель, можна віднести сторонні предмети у верхніх дихальних шляхах та особливості анатомічної будови дихальних шляхів, ротоглотки та стравоходу собаки. Наприклад, зворотне чхання (реверсивний кашель) частіше має спадковий характер, часто зустрічається у біглів, але можуть хворіти й інші породи собак. Найчастіше це нападоподібний кашель, не пов’язаний із захворюваннями, що виникає різко і проходить швидко, без сторонньої допомоги. Припускають, що це може бути пов’язано із будовою носоглотки, гіпертрофією м’якого піднебіння, або алергією. В будь-якому разі точний діагноз може поставити тільки ветеринарний лікар.

Також кашель можуть викликати новоутворення у трахеї, легенях, бронхах, грудній порожнині. При цьому кашель може мати гострий, підгострий чи хронічний характер. Найчастіше зустрічається у літніх тварин будь-яких порід. Супроводжується задишкою, патологічними шумами в легенях.

Захворювання серця викликають «серцевий кашель». Найчастіше він проявляється у тварин у зрілому та літньому віці, коли можуть відбуватися хронічні зміни в організмі.

Алергічний кашель у собак зустрічається не часто та має хронічний характер. Такому кашлю властива сезонність, може проявлятися у певний період року, але іноді кашель може тривати цілий рік, оскільки залежить від постійного або періодичного контакту з алергеном.

Супутніми клінічними ознаками є набряклість слизових, гіперемія кон’юнктиви, свербіж шкіри і висипання на шкірі, чхання, напади задухи, ціаноз слизових оболонок під час нападу.

Допомога при кашлі

Іспанська компанія CATALYSIS займається розробкою препаратів на основі натуральних компонентів, які добре себе зарекомендували і охоче використовуються ветеринарними лікарями та власниками тварин. У розробці препаратів використовується технологія молекулярної активації, що підвищує активність та ефективність компонентів. Це дозволяє здійснювати посилений лікувальний ефект без використання високих концентрацій, які можуть викликати небажані побічні ефекти в організмі.

Так, одним із ветеринарних препаратів, який допомагає лікувати кашель, є АСБРІП (ASBRIP®). Це муколітик з відхаркувальною та місцевою антисептичною дією. Він рекомендований при захворюваннях дихальних шляхів, які супроводжуються запальним процесом та кашлем. Також препарат має імунокоригуючу дію, що важливо для тварин, послаблених інфекціями.

Основними компонентами ASBRIP® є:

  • Евкаліпт, що має антисептичний ефект та вгамовує запалення дихальних шляхів;
  • Ментол, що забезпечує легку знеболювальну та антисептичну дію;
  • Яблучна кислота, що має противірусний та антиоксидантний ефекти;
  • Аскорбінова кислота – антиоксидант, який захищає від канцерогенів.

Препарат смачний і зручний до застосування, це рідина, яку легко давати тварині прямо в пащу або додавати до корму. Його можна застосовувати з народження, при вагітності чи у період лактації, але тільки за призначенням лікаря ветеринарної медицини.

Тривалість курсу лікування визначається лікарем, в середньому – від 7 до 14 діб. За необхідності може застосовуватись тривалий час.

Опублікувати коментар